צריכים גיזום עצים? השאירו פרטים וחוזרים במהירות!

העתקת עצים

כל מה שרציתם לדעת על תהליך העתקת עצים: מתי ולמה נבצע העתקת עץ? כיצד פעולת ההעתקת מתבצעת? ומה אומר החוק בנושא? המשיכו לקרוא ותגלו את התשובות לכל השאלות.

העתקת עצים - מה זה בכלל אומר?

העתקת עצים היא למעשה פעולה אשר במסגרתה נעקור את העץ מהשורש ונעתיק אותו, כלומר ננטע אותו מחדש במקום אחר. בתהליך זה העץ לא נפגע וצמיחתו אמורה להמשיך גם לאחר הנטיעה במקום החדש וזאת בהנחה והפעולה בוצעה בצורה נכונה.

 

העתקת עצים

מחיר העתקת עצים

אז כמה עולה העתקת עצים? במחירון הבא תוכלו לקבל מספר דוגמאות למחירים של עבודות שבוצעו בתחום, לפי סוג העץ ולגלות מהו מחיר העתקת עצים לפי גדלים וסוגים.

מחירון העתקת עצים

כמה תעלה העתקת עץ לימון צעיר?

המחיר כולל גיזום של העץ לפני ההעתקה.


600 - 1,000 ש"ח
העתקת עץ מנגו בגודל בינוני

כולל את התשלום למנוף ולטרקטור.


2,500 - 5,500 ש"ח
מחיר משוער להעתקת עץ לימון בוגר

העתקת עץ הדר הכוללת תשלום למנוף + גיזום.


3,000 - 6,000 ש"ח
מחיר להעתקת עץ זית בוגר לגינה אחרת

מחיר העתקת עצי זית נקבע לפי גודלו המדויק של העץ.


6,000 - 8,500 ש"ח

הדפס מחירון

סיבות נפוצות להעתקת עצים

מדוע בכלל לבצע העתקת עצים? יש לכך כמה סיבות. להלן רשימה של הסיבות המרכזיות:

 • מעבר דירה: מתגוררים בית פרטי? אם אתם עוברים דירה, תרצו להעביר את העץ שלכם אל הגינה החדשה ולכן תצטרכו להעתיק אותו ממקומו הנוכחי.
   
 • שינויים בגינה: החלטתם לרענן קצת את הניראות של הגינה? רוצים לבצע שינויים במיקום של העצים והצמחים? אולי להתקין דק או פרגולה במקום בו נמצא כיום העץ? גם במקרה זה תזדקקו להעתקת עצים.
   
 • עבודות בשטח ציבורי: כאשר מדובר למשל על עצים באמצע הרחוב או בפארקים ציבוריים או כל מקום אחר אשר מיועד לבניית בניינים או בתים, נצטרך לשמור על העצים המוגנים ולהעבירם למקום אחר בצורה בטוחה.
   
 • הפרדת עץ חולה בזמן הטיפול: אם העץ חולה וזיהיתם בו מזיקים מסוג כזה או אחר, תרצו כמובן לשמור על שאר העצים והצמחים בגינה. במצב זה, נהוג להפריד את העץ משאר העצים עד לסיום הטיפול בו ולכן אחת מהאופציות היא ביצוע העתקה. אלטרנטיבה נוספת העומדת בפניכם במצב בו העץ חולה היא לכרות את העץ אך גם לשם כך תזדקקו לאישורים.

העתקת עצים בוגרים

תהליך הוצאת אישור להעתקת עצים

לפני העתקת עצים, נדרש להוציא אישור מטעם פקיד היערות של הרשות המקומית בה נמצא העץ או לחילופין מפקיד היערות של קק"ל, במצבים בהם אין ברשות המקומית פקיד יערות. תהליך הוצאת האישור להעתקת עצים כולל מילוי טופס ובטופס זה נצטרך לספק את המידע הבא:

 • פרטי הזהות המלאים של מגיש הבקשה
 • המועד המבוקש להעתקת העץ
 • הסיבה שבגינה מוגשת הבקשה להעתקת העץ
 • מין העץ, הקוטר שלו ומספר העצים שנדרש להעתיק

בנוסף נדרש לצרף מספר מסמכים כגון חוות דעת של מהנדס או אדריכל נוף, אישורים רפואיים לגבי סכנות בריאותיות של העץ, היתרי בנייה וכדומה.

 

העתקת עץ

איך מעתיקים עץ ממקום למקום?

להעתקת עץ יש מספר שלבים. בשלב הראשון יש למדוד את העץ ולהבין האם הוא מתאים לאזור שאליו הוא עתיד לעבוד. במסגרת הבדיקות יש לקחת בחשבון גם את סוג העץ וכמות השמש הנדרשת לו בשביל לצמוח. בשלב הבא, נבצע הכנות כמו גיזום של העץ על מנת לייעל את תהליך ההעתקה שלו.

 

לאחר הגיזום, יש לחפור מסביב לעץ תוך השארת פיסות אדמה בסביבת השורשים שלו. שאריות האדמה עוזרות לעץ להתאקלם בביתו החדש ומגינות על השורשים מפני חשיפה לאוויר. בשלב האחרון יש להרים את העץ באמצעות מנוף, לשים אותו על משאית ולהוביל אותו אל ביתו החדש, שם יש לשתול אותו מחדש.

 

בגיזום בישראל תוכלו לקבל שירות העתקת עצים לכל סוגי העצים. אלו העצים הנפוצים ביותר:
 

 

שאלות נפוצות על העתקת עצים

להלן מספר שאלות נוספות הקשורות לעבודה של העתקת עצים:

מה משפיע על המחיר של העתקת עץ?

מספר העצים שמעתיקים, סוג העץ והגודלו שלו כמו גם מרחק הנסיעה וההוצאות הנלוות כגון פינוי הגזם.


מדוע העתקת עץ בוגר יקרה יותר?

העתקת עצים בוגרים היא מורכבת הרבה יותר ולעיתים נצטרך מנוף חזק וגדול יותר, מה שמייקר את המחיר. בנוסף בעצים גדולים נדרשת פעולת גיזום מסיבית הרבה יותר וגם בשל כך המחיר מתייקר.


האם צריך לשלם אגרה על העתקת עצים?

לפי נוהל העתקת עצים, יש לשלם אגרה על סך 48.50 ש"ח. ניתן לשלם את האגרה אונליין באתר של משרד החקלאות.


האם נדרש להוציא אישור להעתקת עץ גם כאשר הוא בגינה הפרטית שלי?

כן. על פי החוק, זה כלל לא משנה אם העץ נמצא בגינה פרטית, ציבורית או באמצע הרחוב - העתקת עץ ללא אישור נחשבת לעבירה פלילית.